Ručně barvené látky
Jedním ze způsobů, jak ozvláštnit výšivku, je použití ručně barvené látky. Získáme originální, více či méně melírovaný podklad, který při správně zvoleném odstínu podtrhne krásu vyšívaného obrázku.
Ručně barvené látky, jak už napovídá název, vznikají obarvením výchozího materiálu způsobem, který zaručuje unikátní vzhled jednotlivých kusů. Výchozím materiálem může být jakákoliv látka, která se standardně používá na vyšívání – Aida, len, Lugana, Jobelan, apod. Platí pravidlo, že len barvením zpravidla získává sytější odstín, než ostatní typy látek. Barvení probíhá formou batikovaní barvami reagujícími s vlákny látky, na která se navážou. Toto zajišťuje do jisté míry stálobarevnost (i když většina výrobců ručně barvených látek jejich praní nedoporučuje – jen, je-li to nezbytně nutné, ve vlažné vodě). Pokud už předem počítáme s tím, že ručně barvenou látku budeme chtít prát, je nejlepší vyzkoušet předem, zda a kolik pouští barvy.
V České republice v současné době neexistuje žádný výrobce ručně barvených látek, takže musíme hledat na zahraniční trhu.
Ještě než se pustíme do vyšívání, musíme samozřejmě zvolit ten správný odstín látky. Možností je spousta, vkusů taktéž:).
Ve výběru nám může pomoci nástroj Pattern and Fabric Viewer, ve kterém si zvolíme obrázek některé z nabízených firem (Mirabilia, Tereza Wentzler, Passione Ricamo,…) nebo nahrajeme vlastní a můžeme zkoušet, jak bude vypadat na různých látkách různých výrobců. Musíme počítat s tím, že látka vyfocená jako vzorek na stránce výrobce může, ale nemusí, odpovídat skutečnosti. Proto je dobré vyhledat si na webu fotografie hotových výšivek na látce, kterou máme v úmyslu použít a zkontrolovat, jestli se příliš neliší od té, která je nabízená výrobcem.
Spoustu ukázek obrázků výšivek na ručně barvených látkách najdete například na stránkách http://www.magicmonster.us a samozřejmě v galeriích na stránkách výrobců.
Za pomoc s tříděním látek a popisem děkuji arvven.